Youths Win Tumon Bay Ocean Swim

481

Guam- The 2010 Tumon Bay Ocean Swim featured a new triangular course, and ended under a beautiful Saturday evening sunset.  This first ever sunset swim featured Guam’s top local swimmers and members of the Central Sports Club Japan.  16 year old Tasi Limitiaco raced alongside teammates Daijyu Usui and Joshua Alba before out sprinting them to the beachside finishline for first place in the 3200m race.  14 year old Misaki Iijima defended her title in the 3200m swim, winning the race for the second year in a row.

The event also featured and 800m swim, where 12 year old Karissa Bae was not only the first female, but first overall out of the water.  Bae outpaced all others, including perrenial triathlete Jude Baker and last years winner Rachel Mutter.  15 year old Jake Bustamante, an all around waterman, was first male out of the water in the 800m swim.
The new course was adopted to provide an evening swimming opportunity and allowed visiting athletes to participate in several athletic events this weekend, including the Ko’ko Eikeden Road Race.  The seventh year of the Tumon Bay Ocean Swim featured routine support from Central Sports, VAAM, DNA Evoloution, Fokai Industries, PowerZone Sports, the Tsunami Swim Club, the Guam Swimming Federation, the Fiesta Hotel and the Guam Shinbun and Pacific Daily News.
Tumon Bay Ocean Swim - 10/16/2010                                                            Results                                       Event 2  Women 18 & Under 800 Open Water  
=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bae, Karissa 12 Tsunami-ZZ 11.42 2 Chiu, Allyson 14 Tsunami-ZZ 12.19 3 Kim, Moonjung 13 Tsunami-ZZ 12.21 4 White, Hanna 12 Tsunami-ZZ 12.46 5 Robinson, Katherine 12 Tsunami-ZZ 14.15 6 Limtiaco, Sharvay 12 Tsunami-ZZ 14.16 7 Gomez, Mineri 10 Tsunami-ZZ 15.30 8 Mikel, Rosalyn 12 Tsunami-ZZ 18.21 9 Ysrael, Sophia 11 Tsunami-ZZ 18.30 10 Gilliam, Madison 12 Tsunami-ZZ 18.39 
Event 2  Women 19-35 800 Open Water 

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mutter, Rachel 28 LCL 14.43 2 Takehara, Yurinaa 23 CST 15.35 3 lee, Kate 20 LCL 15.40 4 Chop, Kathryn 27 NAVY 19.20 5 Thompson, Bonnie 26 LCL 20.53 6 Hiraoka, Kumilo 33 CST 23.27 

Event 2  Women 36-50 800 Open Water

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kuroda, Myoko 45 CST 17.20 2 Baker, Donna 38 LCL 18.30 3 Aizawa, Ayami 46 CST 20.18 4 Nishikawa, Junko 43 CST 26.27 

Event 2  Women 51 & Over 800 Open Water

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fukui, Mariyo 69 CST 18.06 2 Oshima, Miyoko 51 CST 19.55 3 Miyahara, Junko 58 CST 21.49 4 Miura, Chieko 67 CST 22.07 5 Shinohara, Sachiko 69 CST 22.08 6 Osaki, Yukiko 68 CST 23.25 

Event 2  Men 18 & Under 800 Open Water 

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bustamante, Jacob 15 Tsunami-ZZ 12.15 2 Park, Ken 12 Tsunami-ZZ 14.41 3 Park, Sean 12 Tsunami-ZZ 18.30 4 Ezaki, Komei 12 Tsunami-ZZ 19.05 

Event 2  Men 19-35 800 Open Water 

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ando, Kazuma 23 CST 15.21 2 Ihara, Yoshihiro 27 CST 22.06 

    Event 2  Men 36-50 800 Open Water

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Baker, Jude 40 LCL 12.40 2 Cembrano, Carl 43 LCL 14.50 3 Szoke, Sean 36 NAVY 18.10 4 Tsujimura, Rieko 46 UN 21.05 

Event 2  Men 51 & Over 800 Open Water 

=============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shibata, Toyohiro 68 CST 20.30 2 Taki, Takayuki 64 CST 25.13

Information from a press release.

fperez@spbguam.com